ua de

Енгельсберг

Енгельсберг (Ангелівка – сучасна назва села) – німецька колонія, заснована у 1811 році на землях поміщика Матковського переселенцями з Бадена а також жителями Брігідау та Угарсталя – двох інших галицьких колоній. В рік заснування нараховувала 185 жителів. Переселенці були за фахом рільники і ремісники. Село розташоване на горному хребті над рікою Свіча у мальовничій гірській місцевості. Чудова річкова лазня (до села також використовувалася назва «Лазня») та Карпатські гори незабаром зробили це село привабливим для відпочинку, так що у 19 столітті сюди приїжджали австрійські офіцери та державні службовці на відпочинок та навіть оселялися тут на пенсію.

У 1885 році в селі проживали 250 мешканців, було 26 господарств, 38 дітей ходили до школи. Рік побудови школи – 1864. Вчитель жив поруч зі школою, у хаті, наданій громадою. Невелика лютеранська церква була зведена та освячена 30 жовтня 1864 року. Був свій цвинтар.

Церковна громада належала до парафії Угарсталю. Що б потрапити на церковну службу, зрідка на хрещення священник мав їхати потягом від Угарсталю до Долини і звідти гарбою до села 22 км вгору вздовж річки і потім переправлятися через річку без моста. Після служби священник відвідував хворих, зустрічався з вчителем та вікарієм.

В церкві був орган і дзвони, які за браком коштів купили роками пізніше, вже після освячення церкви.

В приватному житті послуговувалися німецькою мовою, зберігали культурні традиції, є згадки про те, як у сім‘ях співали німецькі пісні.

×